Niemcy - Zasiłki i pomoc dla rodziny

angel - 2006-01-28, 17:06
Temat postu: Zasiłki i pomoc dla rodziny
Prosiłabym kochane forumowiczki o wpisanie jakichś danych w powyższym temacie:)
miriam - 2006-01-30, 16:05

angel ale chodzi o zasilki dla niepracujacych??
moze tu cos znajdziesz???
Wiem, ze jest cos jak Kinderzuschlag, przysluguje rodzinom, ktore maja maly dochod (bezrobotnym na Arbeitlosenhilfe), nie :roll:

angel - 2006-01-30, 16:10

chodzi o zasiłek rodzinny czy na dziecko, zasiłki do dochodów (o ile takie są), odliczenia od podatków (co można odliczyć mieszkając w DE). Interesowałoby mnie też ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz emerytalne - jak to wygląda w DE dla emigrantów.
miriam - 2006-01-30, 16:56

zasilek rodzinny czyli Kindergeld wynosi 154 euro na dziecko,na 4 dziecko chyba suma jest wieksza..
Poza tym na pierwsza osobe w rodzinie (czyli tego co utrzymuje lub utrzymywal), przysluguje 345 euro
na druga osobe 311 euro
na dziecko do 14 roku zycia 207 euro,
od 15 roku zycia 276 euro
od 19 roku zycia 311 euro, czyli przecietna 4 osobowa rodzina z 2 dzieci powiedzmy do lat 14 musi miec 1070 euro z tym ze zasilek rodzinny wlicza sie do tego, czyli w tym przypadku odliczamy 308 euro zostaje 762, ktore musi zaplacic panstwo, jesli ktos nie ma dochodow...
poza tym panstwo (czyli Arbeitsamt), placi za Miete, a my z tego 1070 oplacamy, telefony, ubezpieczenia (zdrowotne mamy od Pracodawcy lub Arbeitsamtu jak sie pracowalo), np :Kapitalversicherung, Rechtschutz (jak ktos nie pracuje to tego nie placi raczej :roll: ), Energie,Warmwasser, Strom w zaleznosci od tego co sie ma...
Nie wiem jak wyglada w przypadku ubezpieczen na emigracji, przewaznie jak ktos tu emigruje to do pracy i wtedy pracodawca oplaca...
Od podatku odliczyc mozna -koszty dojazdow do pracy (juz mniej niz wczesniej :evil: ), ubranie robocze(a raczej czyszczenie go), skladki charytatywne..itd....
tylko zeby odliczyc od podatku trzeba pracowac a co za tym idzie placic Steuer
W DDR, te sumy sa troche inne, nizsze na pierwsza osobe przysluguje np:331 euro a nie 345..

poza tym jak dochod jest na prawde niski mozna dostac Kinderzuschlag (do 150 euro na dziecko), pisac o Befreiung za Rundfunkgebühre (czyli zwolnienie z oplat za TV), o obnizenie oplat za zwierzaki chyba tez (o polowe) etc...
ale jak sie jest na Arbeitlosengeld II, to dobrze nie miec auta, garazu (oplacac trzeba we wlasnym zakresie jak sie ma), mozna chyba tez starac sie o jakas ulge za telefon ale nie wiem dokladnie...
Kurcze kiedys mialam te wszystkie Regelleistungen w malym palcu, a teraz brak ludzi dla ktorych to obliczalam (na ich szczescie znalezli prace :) ) i zaraz z glowy ulecialo, ale na stronie Arbeitsamtu mozna duzo sie dowiedziec :)
W kazdym badz razie lepiej miec dzieci (jesli chodzi o rozliczanie sie od podatku niz nie ;) , bo tak placi sie "bykowe :P ", jak sie pracuje oczywiscie :)
co do zarobkow, to przewaznie na 2600 brutto, dostaje sie jakies 1882 euro netto...
Czyli i tak lepiej kalkuluje sie pracowac :)

angel - 2006-01-30, 17:54

macie najniższą stawkę ustaloną? znaczy minimalną stawke za godzinę pracy?
miriam - 2006-01-30, 18:45

z tego co sie orientuje to dopiero zamierzaja wprowadzic :evil:

acha rodziny z minimalnym dochodem, nie musza placic za Kindergarten jak zloza odpowiedni wniosek, w przeciwnym wypadku oplata (a raczej doplata) wynosi od 26 do 300 euro, w zaleznosci od zarobkow i wieku dziecka, ale duzo tez zalezy od samego przedszkola, jakie ma stawki..

COFFEE - 2006-02-15, 09:36

interesuje mnie ten temat
poniewaz oprocz mozliwosci wyajzdu do Uk rozwazamy byc moze Niemcy gdzie moj maz juz pracuje
szef jego chcialby jednak meza zatrzymac u siebie w pracy
ale decyzja nalezy do nas
maz pracuje sezonowo 4 razy w roku tam-odnawiana umowa
no i teraz jak bysmy my tam z malym byli
na pcozatku ja bym nie pracowala-musze byc z malym
no wiec czy przyslugiwalyby nam jakiekolwiek doplaty z panstwa gdybysmy sie chcieli tam osiedlic????
prosze o pomoc
bo sie waham
wiem ze w Niemczech byloby lepiej ze wzgledu na jezyk i ze szefa juz znamy itd
ale w Uk moglibysmy zaczac od zera, nowa praca, mieszkanie i troche juz wiecej wiem na temat prawa, zasilkow itd, czuje sie troche pewniej

poza tym mam troche obawy przed zyciem na stale w Niemczech

miriam - 2006-02-15, 16:15

Coffee to zalezy jaki bedziecie mieli dochod, jak za niski to Wam dadza dodatek na mieszkanie, to samo na zycie, ja pisalam wyzej ile powinno sie miec na osobe, po oplaceniu komornego, no i od tego zalezy, a ma ktos z Was obywatelstwo??
Twoj maz powinien sie dowiedziec w Auslandbehörde czy cos przysluguje na sciagniecie rodziny, jak ma pewno prace (ale chyba stala musi byc), to moze Wam pomoga na poczatku :roll:

COFFEE - 2006-02-15, 19:11

no wlasnie o to chodzi ze bez sensu
zadne z nas nie ma obywatelstwa
zadne z nas nie ma tam-jak na razie stalej pracy
ani pozwolenia na stala prace!
maz pracuje na czasowych kontraktach
i ten facet wystraszyl sie anszymi planami wyajzdu do UK bo abrdzo meza rpace ceni i potrzebuje i zaproponowal ze znajdzie rpace dla mnie
ale caly pomysl wyadje mi sie bez sensu
kto bedzie z malym?
co bedzie jak maz od lipca do listopada nie ma pracy?
no i przezciez nie zalatwi mi chyba pracy na stale skoro jeszcze nie wystapilam o pozwolenie o prace
nie wiem
dlatego tu pytam bo to wszystko wydaje mi sie bardziej skomplikowane niz wyjazd do UK

jedyny plus
ze maz zna niemeicki, ja srednio niemiecki a dziecko rozumie w niemieckim i uzywa niektorych slow
z angielskim jest tak. ze ja znam, maz nie..musi teraz zaczac juz tu podstawy :roll: ale podobno w UK sa tez darmowe kursy wieczorowe nauki jezyka wiec jestem dobrej mysli, gdyz maz zaczynal prace w Niemczech bez znajomsoci jezyka...po 5 latach zna dobrze

gonia - 2006-12-14, 11:36

mój mąż pracuje w niemczech od miesiąca,co igdzie trzeba złożyć aby otrzymać zasiłek rodzinny?proszę o pomoc....
MamaPodziomka - 2006-12-14, 12:49

Zasilek rodzinny, czyli Kindergeld (rowniez na dzieci mieszkajace w Polsce) mozna zalatwic w Familienkasse w Arbeitsamcie. Skladac mozna wstecz, od momentu rozpoczecia pracy w Niemczech. Trzeba przedstawic sporo dokumentow, miedzy innymi zaswiadczenie o niepobieraniu takich zasilkow w Polsce. Ale najlepiej tam zadzwnic, albo sie przejsc i dokladnie dowiedziec co i jak.
gonia - 2006-12-14, 16:03

dziekuje
miriam - 2007-05-30, 16:22

Rozwazaja zmiane, dotyczaca zasilku rodzinnego .
A, wiec zasilek mialby przyslugiwac do lat 18 (nie 25 jak poprzednio), dzieci do lat 7 dostawaliby podwojna kwote (czyli 308 euro), z tym, ze dotyczy to tych dzieci, ktore sie urodza, nie tych ktore juz sa i 7 lat jeszcze nie maja ;) .
Po skonczeniu lat 7 ma byc nadal 154 euro, jak bylo-ciekawa jaka widza roznice, miedzy dzieckiem 7, a 8 letnim....
I chyba, nie poprawi to sytuacji rodzicow nie zamoznych lub nie pracujacych , bo Kindergeld, jest wliczany do dochodu rodziny, wiec Arbeitsamt, po prostu tym rodzicom wyplaci mniej ;)

MamaPodziomka - 2007-06-04, 14:39

Miriam, do 7 roku zycia, bo wtedy dziecko idzie do szkoly i teoretycznie mama moze wrocic do pracy, tym to tlumacza.
miriam - 2007-06-05, 15:04

Aha to tlumaczenie dobre, bo wlasciwie mozna spokojnie isc do pracy, jak sie nie ma malego dziecka w domu, tyle zeby jeszcze ta praca byla, cos ciezko ostatnio jest :roll:
typowo_amatorsk - 2007-12-04, 20:09

Witam wszystkich.Mam pytanie odnosnie dofinansowania do małych zarobków.
Ogólnie sytuacja wygląda tak jest do wynajęcia (z możliwością późniejszego wykupu) mieszkanie 3 km od Polskiej granicy. Chcemy sie tam z narzeczonym przeniesc ale i ja i on bedziemy nadal pracować w Polsce.Ja chcialabym sie tam zameldowac czy przysluguje mi wyzej wspomniany dodatek.
Czy moze ktos jest w takiej sytuacji? Jakies rady, porady??
Bede wdzieczna za kazda odpowiedz.

miriam - 2007-12-04, 20:52

typowo_amatorsk, a, na jakiej podstawie chcecie mieszkac w DE??
Masz obywatelstwo ??
Jak tak, to pewno bedzie przyslugiwal dodatek, ale jak nie, to raczej Niemcy nie maja podstawy by wyplacac Wam jakies dodatki.
Ogolnie to jaki dodatek Ci przysluguje, zalezy od ilosci osob, dochodu i.....Landu.

typowo_amatorsk - 2007-12-04, 21:40

Nie,nie mam obywatelstwa. Z tego co mi mowiono to meldujesz sie i automatycznie dostajesz obywatelstwo, a cala papierologie zalatwia za ciebie pan z urzedu.
Jest to dal mnie troche dziwne dlatego postanowilam "zasiegnac jezyka":)

angel - 2007-12-04, 22:47

po zameldowaniu się jeszcze tylko kilka lat rezydentury oraz spelnione odpowiednie warunki postawione przez panstwo i juz masz obywatelstwo. Naturalizacja istnieje takze w DE, ale na takie przywileje zwykle czeka sie minimum 5 lat.
Dodatki wyplacane sa osoba ze statusem rezydenta, jakie sa warunki rezydentury w DE nie wiem, tu miriam, masz pole do popisu, jak mozesz to sprawdz :)

miriam - 2007-12-05, 09:39

No wlasnie, te 5 lat trzeba bylo wczesniej tu mieszkac, nie slyszalam o czyms takim jak automatyczne obywatelstwo, nie ma szans raczej, mozna dostac obywatelstwo przez meza, lub zone jak ta druga polowa je ma, wczesniej mozna bylo je otrzymac po 5 latach malzenstwa, teraz trzeba mieszkac tu minimum 3 lata, a malzenstwem byc 2, no ale jak druga osoba te obywatelstwo ma.
bardzo ciekawa stronka
Poszperalam w necie, i zeby uzyskac niemieckie obywatelstwo (a z nim wszystkie dodatki przyslugujace Niemcom), bez pochodzenia, trzeba mieszkac tu 8 lat, pracowac legalnie, samemu utrzymywac siebie i swoja rodzine , bo przez te 8 lat nie przysluguja ani dodatki socjalne, ani zasilek dla bezrobotnych.
Niemcy zaostrzyli ogolnie przepisy, no ale nie ma co sie dziwic, bo migrantow jest tu duzo, a pracy ostatnio mniej ;) .
Poza tym trzeba znac jezyk niemiecki.
tutaj troche o tym jak uzyskac obywatelstwo niestety po niemiecku.